event burgee venue burgee

Camp. No. 8 - "NUEVA ERA" 2019

Chorrillos, 30 Nov., 01, 07 y 08 Dic. 2019

Results are final as of 18:03 on December 8, 2019

Overall

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 51, Scoring system: Appendix A
  Puesto País No. Vela Timonel Club Categ. R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
R7
 
Total Pts.
  1st 286 SANTIAGO ALBERTO GUINAND BARRON CRL   1.0 4.0 (9.0) 7.0 4.0 2.0 1.0 28.0 19.0
  2nd 117 DIEGO JAVIER RIOFRIO FIGUEROA CRL   5.0 6.0 2.0 2.0 6.0 (12.0) 4.0 37.0 25.0
  3rd 311 GABRIEL OLE GIURIA LADRON DE GUEVARA YCA 3.0 12.0 1.0 6.0 2.0 3.0 (14.0) 41.0 27.0
  4th 323 MARIA GRACIA VEGAS TRIVELLI CNP (11.0) 2.0 6.0 1.0 8.0 10.0 6.0 44.0 33.0
  5th 111 ARANTZA VALDIVIESO ZIMMERMANN CRL 4.0 5.0 (52.0 UFD) 3.0 3.0 15.0 7.0 89.0 37.0
  6th 115 NICOLE PAOLA URDANETA MARTINEZ CRL 2.0 3.0 5.0 5.0 12.0 (16.0) 16.0 59.0 43.0
  7th 210 ADRIAN ORTEGA GALLEGOS CNP   9.0 7.0 13.0 4.0 10.0 1.0 (52.0 UFD) 96.0 44.0
  8th 112 AITOR DALMAU CHOCANO CRL   13.0 9.0 8.0 11.0 (52.0 BFD) 8.0 3.0 104.0 52.0
  9th 234 JOAQUIN VEGA BERNALES YCA 6.0 1.0 17.0 22.0 1.0 7.0 (23.0) 77.0 54.0
  10th 32 ANA SOFIA BEDOYA BARRIO NUEVO CRL 8.0 (18.0) 10.0 18.0 13.0 6.0 2.0 75.0 57.0
  11th 215 ANDRE AUBERT FALCON CRL   10.0 13.0 7.0 12.0 14.0 (23.0) 5.0 84.0 61.0
  12th 116 SOPHIE MARIE ZIMMERMAN VEGA CRL 15.0 8.0 4.0 10.0 (19.0) 17.0 8.0 81.0 62.0
  13th 326 RODRIGO ALONSO DE LA TORRE LARRAURI CNP   21.0 14.0 12.0 19.0 9.0 5.0 (22.0) 102.0 80.0
  14th 329 LUCIANA SOFIA MONTOYA ESCALANTE CNP 17.0 (32.0) 16.0 8.0 22.0 18.0 11.0 124.0 92.0
  15th 247 MARIETA TESIA ALCALA GUEVARA CNP 16.0 29.0 3.0 9.0 7.0 (52.0 UFD) 29.0 145.0 93.0
  16th 242 EMILIO BOCANEGRA LOPEZ CNP 22.0 (38.0) 20.0 SP6 15.0 15.0 4.0 20.0 134.0 96.0
  17th 21 SALVADOR MARCHENA ORTEGA CRL 19.0 11.0 21.0 20.0 5.0 20.0 (28.0) 124.0 96.0
  18th 2 ISABELLA SUAZO SANCHEZ CRL 7.0 27.0 (52.0 UFD) 17.0 18.0 19.0 10.0 150.0 98.0
  19th 298 DANIELA ORTEGA GALLEGOS CNP 30.0 16.0 23.0 (33.0) 11.0 14.0 12.0 139.0 106.0
  20th 179 ADRIANA SOFIA RUALES CORREA CRL (26.0) 15.0 25.0 14.0 24.0 13.0 15.0 132.0 106.0
  21st 121 VICENTE GUZMAN ARIAS CRL 20.0 17.0 15.0 21.0 (52.0 BFD) 34.0 18.0 177.0 125.0
  22nd 325 SERGIO ARTURO GUTARRA MARTINEZ CNP   12.0 26.0 11.0 (52.0 UFD) 16.0 11.0 52.0 UFD 180.0 128.0
  23rd 119 MATIAS COHN MONTEFERRI YCA   24.0 22.0 18.0 24.0 20.0 (36.0) 24.0 168.0 132.0
  24th 171 BERNAT JOAQUIN URIEL SASIETA MORALES YCP   14.0 10.0 22.0 13.0 (52.0 BFD) 22.0 52.0 UFD 185.0 133.0
  25th 327 ALEJANDRO RICARDO TUPAC YUPANQUI SILVA CNP 18.0 19.0 30.0 23.0 17.0 28.0 (31.0) 166.0 135.0
  26th 185 RICARDO ALONSO BURGOS VILLALOBOS CNP   23.0 (36.0) 26.0 16.0 34.0 25.0 17.0 177.0 141.0
  27th 305 JOCELYN MONTAGNE REATEGUI CRL 25.0 20.0 29.0 28.0 33.0 (37.0) 13.0 185.0 148.0
  28th 324 THIAGO CARLOS MONTOYA ESCALANTE CNP 28.0 23.0 (32.0) 32.0 21.0 26.0 26.0 188.0 156.0
  29th 26 STEFANO FELIPE MOY BOZA CRL 27.0 24.0 33.0 (34.0) 31.0 33.0 9.0 191.0 157.0
  30th 304 LOLA AUBERT FALCON CRL 31.0 (35.0) 30.0 SP6 25.0 26.0 24.0 21.0 192.0 157.0
  31st 72 VALENTINO ANTONIO BEAS MORIANO YCA   32.0 28.0 20.0 27.0 (39.0) 27.0 33.0 206.0 167.0
  32nd 23 MAURICIO ADRIAN CHAVEZ OLEA CNP 29.0 25.0 28.0 (37.0) 28.0 32.0 27.0 206.0 169.0
  33rd 266 AUGUSTO VASCO GAMARRA JAGUANDE CRL 34.0 37.0 27.0 35.0 (46.0) 21.0 30.0 230.0 184.0
  34th 309 SANTIAGO CASTRO RAHMAN CNP   35.0 (43.0) 19.0 26.0 32.0 38.0 35.0 228.0 185.0
  35th 114 FLAVIO FIGARI FALCONI CRL 38.0 21.0 31.0 (39.0) 30.0 31.0 36.0 226.0 187.0
  36th 285 MASSIMILIANO CHIARELLA SALAS CRL 33.0 31.0 40.0 29.0 27.0 39.0 (41.0) 240.0 199.0
  37th 237 JOAQUIN ACEVEDO AGUILA PARDO CRL 39.0 33.0 42.0 (44.0) 25.0 29.0 32.0 244.0 200.0
  38th 11 BRUNO MARIANO MENDOZA ORIHUELA CRL 36.0 30.0 35.0 30.0 48.0 (52.0 DNS) 25.0 256.0 204.0
  39th 204 ALEJANDRA VEGA BERNALES YCA (52.0 DNS) 52.0 DNS 52.0 DNS 52.0 DNS 23.0 9.0 19.0 259.0 207.0
  40th 34 KILLIA VALDES HARTINGER YCA 37.0 40.0 36.0 (41.0) 29.0 35.0 38.0 256.0 215.0
  41st 30 GRACIA MARIA CARRILLO MALAGA CRL 42.0 34.0 34.0 (43.0) 36.0 42.0 34.0 265.0 222.0
  42nd 180 VANIA LUCILLA CHIRICHIGNO BOLOÑA YCA 44.0 (45.0) 39.0 36.0 37.0 30.0 40.0 271.0 226.0
  43rd 246 MIA FRANCESCA RIVERA BONELLI CNP 41.0 (42.0) 37.0 31.0 42.0 40.0 37.0 270.0 228.0
  44th 99 RAFAELLA VALERIA PARODI SUBAUSTE CNP 40.0 (44.0) 38.0 38.0 43.0 44.0 42.0 289.0 245.0
  45th 232 THAIS COHN MONTEFERRI YCA 43.0 (47.0) 41.0 42.0 41.0 41.0 43.0 298.0 251.0
  46th 20 SERGIO MIGUEL GAVELAN PAJARES CNP 45.0 41.0 43.0 45.0 35.0 45.0 (46.0) 300.0 254.0
  47th 3 GABRIEL LEONARDO VIVANCO CAMACHO CNP 46.0 46.0 44.0 40.0 47.0 (48.0) 47.0 318.0 270.0
  48th 27 GIACOMO RIVERA BONELLI CNP (48.0) 48.0 45.0 46.0 44.0 47.0 45.0 323.0 275.0
  49th 39 JOSE MIGUEL LARA BLANCO CNP (52.0 DNS) 52.0 DNS 52.0 DNS 52.0 DNS 40.0 43.0 39.0 330.0 278.0
  50th 289 JOAQUIN IGNACIO LIZARDO URTEAGA CNP (52.0 DNS) 52.0 DNS 52.0 DNS 52.0 DNS 38.0 46.0 44.0 336.0 284.0
  51st 28 MAIA ACEVEDO AGUILA PARDO CRL 47.0 39.0 (52.0 DNS) 52.0 DNS 45.0 49.0 52.0 UFD 336.0 284.0

PROTESTAS:
R3: CR vs. 242
R3: CR vs. 304

Oficial de Regata: Juvenal Yupanqui
Scorekeeper: Giovanni Liza

Scoring codes used

CodeDescription Points
BFDBlack flag disqualification under rule 30.4 52
DNSCame to the start area but did not start 52
SP6Score Penalty +6 pts. Varies
UFDU flag disqualification under rule 30.3 52

www.apo.org.pe

www.maryvela.com

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com